• POČÚVAJME DETI, MAJÚ NÁM TOHO VEĽA ČO POVEDAŤ.

               Téma šikanovanie rezonuje zo všetkých strán a každý z nás sa s týmto problémom určite stretol v rôznej podobe, či o ňom počul, čítal alebo bol sám ako obeť, alebo ako pozorovateľ , možno aj ako agresor.

               

               Možno máme pocit, že kým sa nás to osobne netýka, že sa nás to netýka vôbec, práve naopak, týka sa to každého z nás. Ľahostajnosť je veľmi nebezpečná a môže mať tragické následky.

           

               Šikanovanie je problémom, s ktorým sa potýka každá škola. Na našej škole sa snažíme pôsobiť preventívne v rôznych smeroch. Od spolupráce s Mestskou políciou a Centrom pedagogicko-psychologického poradenstva, so školskou psychologičkou až po úzku spoluprácu s triednymi učiteľmi. Triedny učiteľ je práve ten, ktorý má najbližšie informácie o svojich žiakoch a počas jeho pôsobenia by si mal získať dôveru svojich žiakov a starostlivo vnímať jednak klímu v triede ale aj náznaky rôznych problémov. Jednať by mal nielen profesionálne, ale najmä ľudsky. Nepodcenovať problémy detí, ale pomôcť im riešiť ich v spolupráci s koordinátorom prevencie či výchovným poradcom, školským psychológom no najmä s rodičom.

           

               PROBLÉM VIEME RIEŠIŤ, LEN AK O ŇOM VIEME. Preto je veľmi dôležitá práve vnímavosť, záujem jeden o druhého a komunikácia. Šikanované dieťa potrebuje vedieť, že je tu aspoň jeden človek, ktorému môže dôverovať, povedať mu o svojom probléme a vie, že tento človek si ho nielen vypočuje, ale mu aj pomôže. Či už to bude rodič, učiteľ alebo iná dospelá osoba.

           

           

          ČAS JE TO NAJVZÁCNEJŠIE, ČO NAŠIM DEŤOM MôŽEME DAŤ. Buďme ako rodičia vnímaví ku svojim deťom.

          Kedy ste sa naposledy rozprávali so svojim dieťaťom ?

          Boli to tieto otázky? :

          Ako bolo v škole?

          Čo ste robili?

          Zjedol si obed?

          Máš domáce úlohy?

          Prípadne..

          Aké ste mali dnes hodiny, bol si pripojený?

          Asi sa zhodneme na tom, že odpoveď detí by sa veľmi nelíšila. Dobre. Nič. Áno. Áno.

           

           

               Ako však naozaj zistiť ako sa naše dieťa v ten deň malo, aké pocity prežívalo, s kým trávilo čas, či narazilo na nejaký problém, či sa cítilo smutné, samé, alebo naopak šťastné, naplnené.

           

          K tomu potrebujeme viac ako predchádzajúce otázky.

               V prvom rade, dieťa si potrebuje byť isté našim úprimným záujmom. Že ho aktívne počúvame, neťukáme do mobilu, či nepozeráme televízor. Je dôležité min. raz denne si spolu sadnúť a rozprávať sa. Výborná chvíľa je spoločná večera, pri dobrom jedle sa dieťa uvoľní a rado Vám porozpráva čo zažilo v ten deň. Je dôležité nebagatelizovať jeho pocity a dojmy. Čo sa javí pre vás ako nepodstatné, môže byť pre dieťa veľmi dôležité. Pokiaľ dieťa cíti, že rešpektujete a citlivo vnímate jeho pocity, bude Vám dôverovať a príde za Vami s akýmkoľvek problémom. A toto je veľmi dôležité. Pokiaľ dieťa nemá žiadnu dospelú osobu, ktorej by dôverovalo, nemá sa na koho v prípade problému obrátiť, problémy dusí v sebe, čo môže mať za následok depresie, sebapoškodzovanie a v niektorých prípadoch aj fatálny koniec.

           

               V priebehu tohto mesiaca budú na našej webovej stránke zverejnené kontakty a linky na články, ktoré Vám môžu pomocť ako rodičovi , vedieť viac o problematike šikanovania, sebapoškodzovania, drogových závislostí, nelátkových závislostí , vedieť ako správne zareagovať na určité situácie.

           

               Pokiaľ vidíte, že s Vaším dieťaťom sa niečo deje a nechce sa Vám zdôveriť, pokojne požiadajte o pomoc. Buď niekoho iného blízkeho z rodiny, alebo učiteľa, o ktorom viete, že má k nemu dieťa pozitívny vzťah alebo môžete kontaktovať priamo aj mňa. Ako koordinátorka prevencie, ale aj ako učiteľ mám skúsenosti nielen s riešením šikanovania, ale aj s deťmi trpiacimi depresiou, či sebapoškodzovaním.

           

          Prajem Vám veľa síl a vnútornej rovnováhy, k tomu byť láskavým rodičom, ktorý je pre svoje dieťa oporou.

           

          Smernica Šikanovanie 

           

          čo je šikanovanie : https://eduworld.sk/cd/dominika-neprasova/4523/ako-zacina-sikana-je-prve-znaky-spoznate-lahko

          ako sa brániť : https://www.youtube.com/watch?v=E6kIq_3nj0Q

          https://www.youtube.com/watch?v=7oKjW1OIjuw

      • Kontakt

        • Základná škola s materskou školou, Hurbanova 27, Martin
        • +421 43 / 430 96 73
        • Hurbanova ulica 27, 03601 Martin 036 01 Martin Slovakia
        • Riaditeľka: Mgr. Renáta Mračková, riaditel@zshurbanova.sk +421 (0)43 428 75 71
        • Špeciálny pedagóg: Mgr. Janka Ďuratná, duratna@zshurbanova.sk +421 (0)903 287 571 Mgr. Jana Šventová, sventova@zshurbanova.sk 0911 520 010
        • Školský psychológ: Mgr. Barbora Beutelová, beutelova@zshurbanova.sk Mgr. Miroslava Francúzová, francuzova@zshurbanova.sk 0911 204 730
        • Vedúca ŠJ Monika Krížová; krizova@zshurbanova.sk +421 (0)43 430 96 72
        • Výchovný poradca Mgr. Martina Pavlíková PhD, pavlikova@zshurbanova.sk
        • Zástupca riaditeľa pre MŠ: Mgr. Iveta Šenšelová, senselova@zshurbanova.sk +421 (0)43 4230 453
        • Vedúca ŠKD: Zuzana Pittnerová pittnerova@zshurbanova.sk
        • Školský digitálny koordinátor - zathurecka@zshurbanova.sk, bolek@zshurbanova.sk
      • Prihlásenie

    • Zvonenia

      Pondelok 29. 4. 2024