• 21.5.2023
          • LADDERS AND SNAKES

alebo čo nás v živote zráža na kolená a naopak dvíha hore)

Žiaci 9.A boli na hodinách ANJ zapojení v tomto polroku do eTwinning projektu.

Našimi partnermi boli Taliansko 🇮🇹 a Španielsko🇪🇦 a snažili sme sa zistiť, ako sa tínedžeri vysporiadavajú s problémami. Čo sú v ich živote rebríky (ladders) ❤️ a naopak čo ich sťahuje dole (snakes)🐍.

V rámci projektu sme použili digitálne nástroje ako Padlet, Jamboard, Canva, Google Forms a Zoom.

Prečo eTwinning, ako projekt prebiehal a čo sme zistili si môžete pozrieť v našom videu. 🎥

V závere videa si môžete vypočuť našich žiakov, ktorí v angličtine natočili rozhovor na otázky k danej téme. 🎬

• 12.5.2023
          • Medzinárodný eTwinning seminár v BUDAPEŠTI

Naša škola mala zastúpenie na medzinárodnom seminári eTwinning v Budapešti, ktorého témou boli „ Inovácie a vzdelávanie.“

📅 Seminár prebiehal 12.-14. mája a zúčastnila som sa ho ako jedna zo 6 učiteľov zo Slovenska. Spolu s ďalšími 40 pedagógmi z 13 krajín sme sa aktívne vzdelávali na prednáškach a workshopoch.

✔️ Tie boli zamerané na tvorbu e-Twinning projektov, na spôsoby ako efektívne využívať vo vyučovaní technológie, inovácie, kreativitu, nové pedagogické prístupy, ako podporovať rozvoj digitálnej gramotnosti a integráciu projektov eTwinning vo vyučovaní.

✨ Na workshopoch sme sa naučili ako vytvoriť kvalitný projekt a v skupinách sme si to v praxi hneď aj vyskúšali. Pôvodne mal byť tento projekt iba návrhom, no spolupráca v tíme bola už tu veľmi priaznivá a tak sme sa všetci zhodli, že tento projekt budeme spoločne realizovať v budúcom školskom roku. Participovať na ňom budú školy z Holandska, Nemecka, Libanonu a Rumunska.

🗯️ Na Teachmeet prezentácii som prezentovala svoj aktuálny eTwinning projekt, do ktorého je momentálne zapojená trieda 9.A. a bude ukončený v júni. Sú v ňom zapojení naši partneri z talianskej a španielskej školy.

🇪🇺 Čo je vlastne eTwinning?

eTwinning je súčasťou Európskej platformy školského vzdelávania, v rámci ktorej pedagógovia spolupracujú na projektoch s inými školami z rôznych európskych krajín.

Platforma je súčasťou Programu celoživotného vzdelávania Európskej únie a umožňuje učiteľom a študentom komunikovať a spolupracovať a zároveň rozvíjať profesionálny rozvoj učiteľov.

Ďakujem eTwinning Slovakia, že som mala umožnené zúčastniť sa tohto seminára a veľká vďaka eTwinning Hungary za excelentnú organizáciu, kvalitný program a mimoriadne užitočné workshopy.

Thank you eTwinning Hungary for excellent organization, high quality program and extremely useful workshops. You did a great job.

Photo report

• 22.12.2022
          • Greece and Sweden: Christmas cards exchange 2022

V decembri 2022 sa žiaci tretích a štvrtých ročníkov zúčastnili medzinárodnej spolupráce škôl v projekte výmeny pohľadníc. Deti si navzájom vymenili vlastnoručne vyrobené vianočné pohľadnice so základnou školou vo Švédsku 🇸🇪 a na Kréte 🇬🇷. Prostredníctvom projektu výmeny pohľadníc spoznali vianočné tradície týchto krajín, prezreli si prezentácie, získali nových kamarátov a precvičili si angličtinu. Lucia Mareková a Veronika Bugajová

• Španielsko

Partnerská škola: IES DON JUAN MANUEL

Krajina: Španielsko, Cifuentes

Triedy zapojené do projektu: 6.C, 8.B

V rámci eTwinning programu sme si pred Vianocami so žiakmi 6C a 8B spríjemnili hodiny anglického jazyka. Našli sme španielsku školu v meste Cifuentes s ktorou sme si vymenili vianočné pohľadnice.

Na začiatku spolupráce sme vytvorili fotku s nahrávkami, vďaka čomu sa mohli žiaci v Španielsku dozvedieť niečo o našich žiakoch a my o nich. Žiakom sa táto forma spoznávania páčila a my sme vďaka tomu mohli ľahšie vytvoriť dvojice, ktoré majú spoločné záujmy. Na hodine angličtiny sme potom vyrobili vianočné pohľadnice, v ktorých žiaci napísali pekné vianočné priania a pár slovenských slovíčok s ich prekladom, ktoré sme následne poslali aj so slovenskými maškrtami do Španielska. Naši žiaci sa veľmi potešili, keď dostali pohľadnice s peknými odkazmi od svojich španielskych kamarátov. Na záver tejto vianočnej spolupráce sme poslali video, v ktorom žiaci 6C s pani učiteľkou hudobnej výchovy naspievali našu tradičnú vianočnú pesničku – Tichú noc.

Týmto projektom sme chceli žiakov povzbudiť v tom, aby sa nebáli komunikovať po anglicky a aby sa dozvedeli niečo o kultúre, zvykoch a jazykoch iných krajín. Teší nás, že si niektorí žiaci vymenili kontakty a dúfame, že v tejto spolupráci budeme pokračovať aj v budúcnosti.

Mgr. Zuzana Labudová a Mgr. Zuzana Mikušová

• 15.12.2022
          • Taliansko: Christmas card exchange 2022

eTwinning je medzinárodná spolupráca škôl v rámci Európy. Spočíva v tvorbe spoločných projektov v cudzom jazyku. Do eTwinningu „partnerstvo škôl v Európe“ je zapojená i naša škola. Prostredníctvom tohto programu žiaci spoznávajú kultúru, jazyk a životný štýl iných krajín.

V mesiacoch november a december 2022 sme sa zapojili do projektu s témou Vianoc- výmena vianočných pohľadníc. Našli sme taliansku školu v meste Ariano Irpino neďaleko Neapolu a vymenili sme si pohľadnice. Veľmi sme sa potešili, keď nám napísali niečo aj o sebe. Napríklad, že oni tiež organizujú vianočné vystúpenie a veľmi sa z toho tešia po dlhom období zákazov. Poslali nám aj krásne video s vianočnou pesničkou, ktoré vyrobili špeciálne pre našu školu. Dozvedeli sme sa tiež, že vyučovanie majú od pondelka do soboty a učia sa aj v poobedňajších hodinách.

Následne sme si naplánovali online stretnutie, ktoré sa uskutočnilo týždeň pred vianočnými prázdninami. Žiaci sa dozvedeli o záujmoch svojich rovesníkov, o ich zvykoch a tradíciách a precvičili si rozprávanie v anglickom jazyku. Dúfame, že žiaci získali vnútornú motiváciu vzdelávať sa v cudzom jazyku a rozširovať si tak svoje vedomosti a skúsenosti.

Mgr. Jana Šmajdová a Mgr. Zuzana Labudová

Štvrtok 25. 4. 2024