• Mobility zamestnancov

            • Erasmus+ Istanbul

              Erasmus+ Istanbul

              Téma inklúzie je v slovenskom školstve mimoriadne aktuálna. Každým rokom sa zvyšuje počet žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, meniaca sa doba vyžaduje aplikáciu inovatívnych metód vo výučbe.

              Naše pani učiteľky sa preto koncom mája vďaka programu Erasmus + zúčastnili medzinárodného kurzu v Istanbule, ktorý bol zameraný na úspešné stratégie vo vyučovaní. Tento mimoriadne intenzívny kurz priniesol množstvo nových poznatkov a aplikačných návodov, ktoré budú prenesené do prostredia našich tried.

              Photo report

            • Erasmus+ Lisabon

              Erasmus+ Lisabon

              Ako prinášať do vyučovania inovatívne metódy, využívať správne formatívne hodnotenie, zoznámiť sa bližšie so samoregulovaným učením, metakogníciou, aktívnym učením a metodológiami zameranými na žiaka, boli hlavné témy vzdelávania, na ktorom sa v Portugalsku zúčastnili naše pani učiteľky Zuzana Labudová a Zuzana Mikušová.

              Erasmus vzdelávania sú kvalitné a odovzdávajú nielen množstvo dôležitých a prakticky využiteľných informácií, ale ponúkajú možnosť sieťovania sa s inými školami v zahraničí vymieňaním si skúseností. Tento krát sme nadviazali kontakt s írskou školou, s ktorou budeme chcieť začať spolupracovať v rámci Erasmu.

              Taktiež tieto vzdelávania dávajú možnosť v rámci programu, ale aj vo voľnom čase spoznávať kultúrny a prírodný rozmer danej krajiny.

              Photo report

          • 4.3.2024
            • Dánsko - Pozorovanie pri práci

              Dánsko - Pozorovanie pri práci

              Od 4.3.-6.3. sme navštívili  dánsku základnú školu v Roskilde , kde sme v rámci programu Erasmus +  pozorovali hodiny telesnej výchovy a  rozprávali sa aj o školskom systéme.

              Na stretnutí Rady školy sme im predstavili našu školu a čo sa nám vďaka programu podarilo.

              Dúfame, že je to začiatok spolupráce a naše školy si budú navzájom veľkou inšpiráciou.

              Dánsko nás očarilo nielen ako krásna krajina, ale najmä spôsob, akým jej ľudia vnímajú život. Princíp Hygge bolo cítiť na každom kroku.

              V škole sme si všimli, že viac ako na vybavenie školy sa kladie dôraz na tzv. well being žiakov aj učiteľov. Demokratický prístup pri rozhodovaní sa a zároveň úžasné dodržiavanie pravidiel, nielen tých predpísaných. Slušnosť, rešpekt a tolerancia boli všade viditeľné.

              Ďakujeme Mortenovi Neumannovi - riaditeľovi školy za profesionálny a milý prístup ako aj nášmu skvelému bývalému kolegovi Petrovi Bučkovi, ktorý nás po celý čas sprevádzal a bol nám v mnohom nápomocný.

            • Malta

              Malta

              Mnoho učiteľov sa počas leta vzdeláva na rôznych seminároch a kurzoch.

              📍 Naša škola bude od septembra vzdelávať podľa nového štátneho vzdelávacieho programu a jedna trieda prvákov sa bude učiť spôsobom CLIL, čiže dvojjazyčne. Táto metóda bude používaná postupne v menšom rozsahu aj  v ostatných prváckych triedach.

              📍 Preto sme začiatkom augusta na 1 týždeň vyslali naše pani učiteľky budúcich prvákov - Baroníkovú, Marekovú, Mercelovú a Šmajdovú na intenzívny jazykový kurz.

              📍 Jazykový pobyt absolvovali na ostrove Malta, ktorý bol plne financovaný prostredníctvom programu Erasmus+.

              📍 Po napísaní online testu boli zaradené do kategórií A1 až C1. Mali možnosť zažiť týždeň vzdelávania v  multikultúrnom prostredí. Vyučovacie hodiny prebiehali doobeda v skupinách zahraničných študentov s certifikovanými učiteľmi. Po krátkej prestávke na obed deň pokračoval konverzáciami v anglickom jazyku. Úspešne absolvovali 30 hodinový kurz anglického jazyka v spojení s metódou CLIL. Dorozumeli sa so Španielmi, Brazílčanmi, Japoncami, Nemcami, Estóncami, Poliakmi a mnohými ďalšími národnosťami. Témy boli veľmi zaujímavé a nikto sa nebál rozprávať po anglicky. Hneď si všimli, že pri vyučovaní  angličtiny na Malte nie je prvoradé, či to povedia  100 percentne gramaticky správne. Dôležité je nebáť sa rozprávať  a učiť sa z chýb. Aktivity boli rôznorodé, uprednostňovala sa práca v dvojiciach a v skupinách.

              📍 Všetky vedomosti či skúsenosti pani učiteľky využijú na hodinách v prvých ročníkoch a veríme, že pobytom získali veľkú motiváciu a chuť do nového školského roka.

              ❤️ Naša škola chce patriť medzi školy 21.storočia a preto chceme podporovať našich učiteľov v sebarozvoji, vo vzdelávaní a v motivácii mať otvorenú myseľ novým prístupom a metódam, aby sme tak zabezpečili kvalitné vzdelávanie pre naše deti.

              Photo report

          • 26.9.2022
            • TALLINN – ESTÓNSKO

              TALLINN – ESTÓNSKO

              TCA Školiaca a kooperačná aktivita

              Číslo zmluvy: 202*-***-*78

              Názov školiacej a kooperačnej aktivity: Stepping up foreign language in learning and teaching

              Miesto a termín konania: Tallinn University, Estónsko  26. – 27. 9. 2022

               

              Po podaní žiadosti o grant, ktorý nám bol Národnou agentúrou schválený, sme sa mohli

              zúčastniť školenia pre vyučujúcich cudzích jazykov "Stepping up foreign language learning and teaching." v Tallinne v Estónsku.

              Tohto školenia sa zúčastnilo viac ako 50 učiteľov zo 17 krajín. Slovenské zastúpenie tvorila naša škola.

              Pred školením sme mali možnosť spoznať časť histórie a kultúry hlavného mesta Tallinn a taktiež sme stihli navštíviť aj hlavné mesto Fínska Helsinki.

              V pondelok sme však zasadli do konferenčnej miestnosti na Univerzite Tallinn, ktorá toto školenie organizovala a začali sme školiace aktivity.

              Prvý deň pozostával z prednášok :

              1. Competences through CLIL, in non-traditional learning spaces (Phil Ball, Baskitská škola)

              2. Covid lessons for the teaching and learning of languages (Pille Poiklik, Ministerstvo školstva v Estónsku)

              3. Is language immersion the remedy for challenges of linguistically diverse classroom? (Anna Golubeva - Univerzita Tartu)

              4. The concepts of Mediation and Plurilingualism (Enrica Piccardo - Univerzita Toronto)

              Prednášky boli zamerané na vyučovanie metódou CLIL (vyučovanie predmetov v anglickom jazyku), na online vyučovanie počas pandémie, na prepájanie jazykov a multikultúrneho vyučovacie procesu, koncepty mediácie a viacjazyčnosti v procese vzdelávania.

              Tento deň sme ukončili slávnostnou večerou s odovzdávaním cien pre European Language Label, ktorá bola doprevádzaná vystúpením ukrajinsko-estónskej kapely Svjata Vatra.

              Druhý deň pozostával z workshopov:

              Using ICT in suppport of language teaching and learning (Joseph Hopkins - Univerzita Katalánsko)

              Plurilingual and intercultural approaches (Lukas Bleichenbacher - Univerzita Švajčiarsko)

              Na workshopoch sme získali nové nápady a myšlienky v oblasti používania IKT na hodinách cudzích jazykov a ako sa dá prepojiť vyučovanie cudzieho jazyka s poznatkami iného jazyka.

              Okrem kvalitných prednášok a workshopov sme získali cenné skúsenosti a inšpiráciu pri komunikácii s učiteľmi z Nórska, Fínska, Švédska, Malty či iných krajín.

               

              Mgr. Zuzana Labudová a Mgr. Zuzana Mikušová

               

              Fotky z akcie 

               

          • 6.7.2023
            • Bystřice pod Hostýnem - Česká republika

              Bystřice pod Hostýnem - Česká republika

              Schválený projekt EÚ pre vzdelávanie Erasmus + umožnil trom pedagogickým pracovníkom našej školy v dňoch 12. až 14. 6. 2023 realizáciu aktivity Job shadowing, ktorá bola podporovaná finančnými prostriedkami EÚ. Počas tejto mobilitnej aktivity pozorovali výchovno-vzdelávací proces a prácu zahraničných kolegov na ZŠ Bratrství Čechů a Slováků v Bystřici pod Hostýnem.

              Cieľom aktivity bol rozvoj profesionálnych kompetencií v oblasti metódy CLIL Content and Language Integrated Learning, teda pozorovanie metódy stretávania sa s cudzím jazykom cez iné predmety. Na hodinách s výučbou CLIL sú zastúpené obidva jazyky - materinský jazyk (slovenčina) a cudzí jazyk (angličtina). Osvojovanie jazyka je tak pre deti jednoduchšie, naučia sa v cudzom jazyku premýšľať.

              Benefity CLIL metódy:

              - žiaci si rýchlo osvojujú slovnú zásobu

              - rozvíjajú si prirodzenú komunikáciu v cudzom jazyku

              - angličtinu považujú za súčasť výučby

              -strácajú zábrany pri komunikácii v cudzom jazyku

              - v žiakoch sa podporujú interkultúrne kompetencie

              V rámci svojho profesijného zamerania sa naši pedagógovia zúčastnili vyučovania v primárnom vzdelávaní s využitím a aplikovaním metódy CLIL na hodinách matematiky, prvouky, prírodovedy a hudobnej výchovy v rôznych ročníkoch.

              Počas mobility spoznávali každodenný chod školy. Mali možnosť konfrontovať vlastné metodické, komunikačné a digitálne zručnosti so zahraničnými pedagógmi, porovnávať školské systémy, učebné osnovy a organizáciu výchovno-vzdelávacieho procesu. Získané odborné, didaktické a digitálne zručnosti naši pedagógovia zdieľajú s ostatnými pracovníkmi našej školy a budú ich využívať v budúcom školskom roku pri modernizovaní a zatraktívnení výchovno-vzdelávacieho procesu, ale aj s cieľom dosiahnuť zvýšenú motiváciu žiakov k učeniu.

              Počas mobilitnej aktivity mali možnosť prezentovať kolegom z ČR aj našu školu a náš región, ktorý im bol veľmi blízky. Nadobudli kontakty pre budúcu medzinárodnú spoluprácu. Okrem toho spoznali kultúru a históriu mesta Bystřice pod Hostýnem. Za úspešné absolvovanie mobilitnej aktivity, získali Osvedčenie o účasti Erasmus +. Účasť na mobilnej aktivite prispela k ich profesionálnemu i osobnostnému rastu s cieľom inovovať a zvýšiť kvalitu vzdelávania

               

              Mgr. Renáta Mračková, Mgr. Jana Bohušová, Mgr. Lucia Mareková

               

              Photo Report

               

            • Barcelona - kurz

              Barcelona - kurz

              16-21.4.2024 sa p. uč. Šalagová a Ďuratná zúčastnili Erasmus kurzu s názvom ART , MUSIC AND DANCE THERAPY FOR INCLUSIVE CLASSROOM .

              Cieľom kurzu bolo rozvíjať životné zručnosti cez jednotlivé druhy terapie so zameraním na výtvarné, hudobné a tanečné umenie , ktoré j optimálne začleniť v rámci inklúzie vo vyučovacom procese.

              Kurz bol taktiež zameraný na rozvoj kreativity a emocionálnej inteligencie , ktoré je potrebné rozvíjať v rámci inklúzie u všetkých žiakov v triede.

              Kurz bol zastrešený TEACHER ACADEMY .P. učiteľky spoznali kolegov zo 6 krajín Európy : Švédska, Nemecka, Talianska , Litvy , Cypru , Chorvátska .

              Tešíme sa, že majú naši učitelia a učiteľky možnosť vycestovať a vzdelávať sa, rásť a napredovať.

              Do konca školského roka nás čakajú ešte 3 mobility pre učiteľov a taktiež privítame o mesiac našich priateľov zo Španielska na našej škole a v našich rodinách.

              Photo report

               

      • Kontakt

        • Základná škola s materskou školou, Hurbanova 27, Martin
        • +421 43 / 430 96 73
        • Hurbanova ulica 27, 03601 Martin
          036 01 Martin
          Slovakia
        • Riaditeľka:
          Mgr. Renáta Mračková, riaditel@zshurbanova.sk
          0910 755 197
        • Špeciálny pedagóg:
          Mgr. Janka Ďuratná, duratna@zshurbanova.sk
          +421 (0)903 287 571
          Mgr. Jana Šventová, sventova@zshurbanova.sk 0911 520 010
        • Školský psychológ:
          Mgr. Barbora Beutelová, beutelova@zshurbanova.sk

          Mgr. Miroslava Francúzová, francuzova@zshurbanova.sk

          0911 204 730
        • Vedúca ŠJ
          Monika Krížová; krizova@zshurbanova.sk
          +421 (0)43 430 96 72
        • Výchovný poradca
          Mgr. Martina Pavlíková PhD, pavlikova@zshurbanova.sk
        • Zástupca riaditeľa pre MŠ:
          Mgr. Iveta Šenšelová, senselova@zshurbanova.sk
          +421 (0)43 4230 453
        • Vedúca ŠKD:
          Zuzana Pittnerová pittnerova@zshurbanova.sk
        • Školský digitálny koordinátor - zathurecka@zshurbanova.sk, lacko@zshurbanova.sk
      • Prihlásenie

    • Zvonenia

      Sobota 7. 9. 2024