• DEŇ MATIEK V ŠKD

• Do fotogalérie bol pridaný nový album DEŇ MATIEK V ŠKD.

Minulý týždeň si deti z ŠKD uctili svoje mamičky, najdôležitejšie bytosti v ich životoch, besiedkou. Svoju lásku a vďaku vyjadrili rôznymi básňami, piesňami, tančekmi a divadielkami. Na záver svojim mamičkám odovzdali vlastnoručne vyrobené darčeky. Misia bola splnená… Nejedno očko nezostalo suché…

• McDonald´s Cup okresné kolo

• Do fotogalérie bol pridaný nový album McDonald´s Cup okresné kolo.

Víťazi okresného kola McDonald's CUP - Slovenská republika v Martine Základná škola s materskou školou Hurbanova ⚽️🏆🥇. Zverenci trénera Petra Peržela si víťazstvo vybojovali v konkurencií 13 ZŠ z okresu. Leo Kutman bol vyhlásený za najlepšieho hráča a Peťo Jurošek za najlepšieho brankára turnaja. 👍 Už v pondelok 15.5.2023 sa naši Hurbankáči zúčastnia na krajskom kole, kde budeme na Pltníkoch spolu s ďalšími 9 víťazmi okresných kôl zo Žilinského kraja bojovať o postup do celoslovenského finále, ktoré sa uskutoční v Poprade. Ďakujeme McDonald´s Martin za občerstvenie a ceny pre decká, moc si to vážime!👏👏👏

• HURBANKA V ANGLICKU

• Do fotogalérie bol pridaný nový album HURBANKA V ANGLICKU.

46 žiakov našej školy 7.-9. ročníka a pani učiteľky Labudová, Mikušová, Kordová a Bohušová sa vybrali spoznávať Južné Anglicko. 16.apríla v nedeľu ráno o 8.00 sme vyrazili z Martina. Prešli sme dlhú cestu cez Českú republiku, Nemecko, Holandsko, Belgicko a Francúzsko až kým sme ráno o 8.00 prišli do anglického prístavu Dover. Program našej exkurzie bol nasledovný:

17.apríl PONDELOK - BRIGHTON - prechádzka popri pláži ku Roayl Pavilion - The Lanes - Brighton pier - British airways i360 - ubytovanie sa v anglických rodinách

18.apríl UTOROK – SEVEN SISTERS a HASTINGS - prechádzka pri kriedových útesoch Seven Sisters - prechádzka po Hastingse - Pašerácke jaskyne - Sea life museum - Shipwreck museum - oddych na pláži

19.apríl STREDA – SOUTHAMPTON a ISLE OF WIGHT - svižná prechádzka v uliciach Southampton -cesta trajektom na ostrov Isle of Wight -návšteva Osborne house – sídlo kráľovnej Viktórie a princa Alberta

20.apríl ŠTVRTOK – LONDÝN - cestovanie metrom - Tower Bridge – múzeum, exhibition – sklenená podlaha - plavba loďou po Temži - pešia prechádzka Big Ben, Houses of Parliament, Westminster Abbey, London Eye, Trafalgar square, Buckingham palace - večer odchod domov.

Organizácia aj samotný priebeh takejto exkurzie si vyžaduje množstvo času, energie, veľkú dávku zodpovednosti a v neposlednom rade aj odvahu. Takouto exkurziou chceme učiť žiakov fungovať v cudzom svete, vnímať rozdiely kultúr, spoločnosti. Prestupy na trajekt, cestovanie v preplnenom metre na preplnenej stanici, čakanie na vstupy do pamiatok, cestovanie loďou, kráčanie v uliciach neznámych miest, neustále počítanie, spoločné fotenie, 24 hodín v autobuse, fungovanie v rodinách - to sú skúsenosti, ktoré žiakov učia zodpovednosti, dochvíľnosti, trpezlivosti, ohľaduplnosti, samostatnosti a tolerancie. Veríme, že si žiaci odniesli z Anglicka krásne zážitky aj užitočné lekcie.

• ŠKD - Apríl a príroda a prostredie okolo nás

• Do fotogalérie bol pridaný nový album ŠKD - Apríl a príroda a prostredie okolo nás.

Apríl - mesiac lesov, sa začal Svetovým dňom vtáctva a vyvrcholil Dňom Zeme. Počas celého mesiaca si deti v ŠKD pripomínali, aké dôležité je starať sa o prírodu a prostredie okolo nás. V rámci lesnej pedagogiky našu školu navštívil pán lesník Erik Hirschner, ktorý deťom priblížil svoju prácu. Deti si vyskúšali vábničku, mohli sa dotknúť rôznych darov lesa - parožia, rôznych koží lesných zvierat, počuli aké zvuky vydáva roh a dozvedeli sa zaujímavosti napríklad o kráľovi našich hôr - jeleňovi lesnom a iných zvieratách. Na záver sa zahrali hru “Na lesníkov”.

• EXKURZIA DO HVEZDÁRNE MATERSKÁ ŠKOLA

• Do fotogalérie bol pridaný nový album EXKURZIA DO HVEZDÁRNE MATERSKÁ ŠKOLA.

Deti z 8. triedy sa zúčastnili exkurzie do Astronomickej pozorovateľne Milana Rastislava Štefánika pri Gymnáziu Viliama Paulinyho-Tótha v Martine. Deti mali možnosť prostredníctvom interaktívneho programu trvajúcom 90 minút sa dozvedieť, ako vyzerá nočná obloha, prečo majú Veľká a Malá medvedica dlhé chvosty, vyskúšali si, ako vznikajú krátery na Mesiaci, pozerali sa cez ďalekohľad, nad hlavou sa im otáčala kupola. Z hvezdárne si odniesli veľa nových vedomostí o vesmíre a veľa zážitkov.

Streda 8. 5. 2024