• DOPLNKOVÉ AKTIVITY

V školskom roku 2020/2021 plánujeme organizovať doplnkové aktivity:

PREDPLAVECKÁ PRÍPRAVA: Prostredníctvom vhodných a zábavných vzdelávacích aktivít, s využívaním atraktívnych pomôcok rozvíjať u detí predškolského veku základné plavecké zručnosti, aby získali trvalý a kladný vzťah k vode, vedeli sa v nej bezpečne pohybovať, a tak si budovali návyky zdravého životného štýlu.

VÝCVIK ZÁKLADOV LYŽOVANIA: Lyžovanie je športovou, rekreačnou aj výchovno-vzdelávacou činnosťou.

Cieľom lyžovania detí v materskej škole je: naučiť deti hravou formou na elementárnej úrovni základy lyžovania, otužovania deti vplyvom chladu, vetra, slnka, upevniť zdravie detí intenzívnou pohybovou aktivitou v prírode, rozvíjať a upevňovať vzťah detí k pohybu a k prírode.

ZOTAVOVACÍ POBYT V ŠKOLE V PRÍRODE: je zámerný, plánovaný a cieľavedomý pobyt detí v prírodnom prostredí. Prostredníctvom rôznych metód a foriem výchovno-vzdelávacej činnosti v prírodnom prostredí sa počas pobytu v škole v prírode uspokojujú zdravotné, pohybové, poznávacie, emocionálne ale aj kultúrne potreby detí. Pobyt detí v škole v prírode plní zdravotné, výchovné aj vzdelávacie poslanie:

• zdravotné poslanie: pobyt v škole v prírode rozvíja psychomotoriku, fyzickú zdatnosť, posilňuje odolnosť detí voči negatívnym civilizačným vplyvom,
          • výchovné poslanie: pobyt v škole v prírode posilňuje formovanie morálno-vôľových a charakterových vlastností detí, pozitívnych postojov k sebe samému, k ostatným ľuďom, k prírode,
          • vzdelávacie poslanie: pobyt v škole v prírode umožňuje viaczmyslové poznávanie regiónu, lokality, životného prostredia, kultúrno-historických pamiatok, i spoločenského života.

PLAVECKÝ VÝCVIK:  Cieľom plaveckého výcviku je priblížiť deťom vodné prostredie, pomocou rôznych hier a cvičení naučiť ich bezpečne sa pohybovať vo vode a v procese motorického učenia vo vodnom prostredí, zvládnuť na elementárnej úrovni špeciálne pohybové zručnosti a schopnosti.

Ciele plaveckého výcviku:

• naučiť deti pohybovať sa vo vodnom prostredí bez strachu a zábran,
          • poskytnúť deťom primerané poznatky o fyzikálnych zákonitostiach vodného prostredia,
          • rozvinúť u detí základné plavecké zručnosti v procese motorického učenia vo vodnom prostredí,
          • vypestovať návyky bezpečného správania sa vo vode, rozvíjať zmyslové vnímanie, koordináciu zmyslových a pohybových orgánov,
          • rozvíjať koordinačné schopnosti detí, podporovať správnu techniku dýchania, zvyšovať vitálnu kapacitu pľúc detí, spevňovať svalstvo, predchádzať vývojovým poruchám pohybového aparátu detí.

Štvrtok 18. 4. 2024